E-DZIENNIK

POLECAMY

     


ARCHIWUM 2015/2016


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

Lista podręczników do zakupienia we własnym zakresie  (pozostałe podręczniki i ćwiczenia zostaną zapewnione przez szkołę)

Rok szkolny 2016/2017

I etap edukacyjny

SZKOŁA PODSTAWOWA

kl. I

Religia – „Żyjemy w Bożym świecie” – ks. Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak – wyd. JEDNOŚĆ

kl. II

Religia- Idziemy do Jezusa – red. J. Czerkawski, E. Kondrak, wyd. JEDNOŚĆ

kl. III

Religia- „Jezus jest z nami”- Jarosław Czerkowski, wyd. Jedność

II etap edukacyjny

SZKOŁA PODSTAWOWA

kl. IV

Religia- „Miejsca pełne BOGAactw” – K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek, wyd. JEDNOŚĆ

kl. V

Religia- „Spotkania uBOGAcające- ks. K. Mielnicki, E. Parszewska, wyd. JEDNOŚĆ

kl. VI

1. Język polski – „Jutro pójdę w świat”- podręcznik- Hanna Dobrowolska, Urszula Dobrowolska- wyd. WSiP,

    - Jutro pójdę w świat – zeszyt ćwiczeń – Hanna Dobrowolska, Urszula Dobrowolska- wyd. WSiP.

2. Język angielski - „ New Hot Spot 3”- książka ucznia Autorzy: Colin Granger,  Katherine Stannett - Wyd. Macmillan + zeszyt ćwiczeń „ New Hot Spot 3”, autor Cheryl Pelteret wyd. Macmillan.

3. Muzyka- „Ciekawi świata”– podręcznik dla kl. VI szkoły podstawowej- Justyna Górska - Guzik, wyd. OPERON + zeszyt ćwiczeń, autor:  Justyna Górska - Guzik, wyd. OPERON

4. Matematyka - podręcznik: Matematyka z pomysłem, - B. Dubiecka- Kruk, P.     Piskorski, A. Dubiecka, E. Malicka-  wyd. WSiP.

+ zeszyty ćwiczeń: Matematyka z pomysłem do kl. 6 część 1 i 2 (dostępne w drugiej połowie lipca) - B. Dubiecka- Kruk, P. Piskorski, A. Dubiecka, E. Malicka wyd. WSiP.

5. Historia- Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy 6, „Wczoraj i dziś”, G. Wojciechowski, wyd. Nowa Era+ ćwiczenia część 1 i 2 autor: Tomasz Maćkowski.

6. Przyroda- „Przyrodo witaj”- E. Gromek, E. Laskowska, A. Melson, E. Kłos - wyd. WSiP

7. Religia- „Tajemnice BOGAtego życia”- Krzysztof Mielnicki - wyd. Jedność.

8. Zajęcia komputerowe – „Lubię to” - podręcznik z ćwiczeniami – Michał Kęska  wyd. Nowa  Era (TEN SAM, KTÓRY BYŁ W KLASIE 4 i 5)

9. Plastyka – „Do dzieła!” Podręcznik do plastyki dla klas 4-6 , Jadwiga Lukas, Krystyna Onak, wyd. NOWA ERA (TEN SAM, KTÓRY BYŁ W KLASIE 4 i 5)

10.Zajęcia techniczne „Jak to działa”. Podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych dla klas 4-6 – Lech Łabecki i Marta Łabecka (TEN SAM, KTÓRY BYŁ W KLASIE 4 i 5) „Jak to działa” . Rysunek techniczny. Zajęcia techniczne dla kl. 4-6 – Lech , Marta    Łabecka   – dodatek do podręcznika

III etap

PUBLICZNE GIMNAZJUM

kl. I

Religia -„Szukam was”, - ks. Władysław Kubik, Teresa Czarnecka, ks. Grzegorz Łuszczak,    wyd. WAM, (2011)

kl. II

 Religia- „Jestem z Wami 2, W. Kubik, wyd. WAM (2012)

kl. III

1. Język polski -  „Świat w słowach i obrazach”- W. Bobiński- podręcznik- wyd. WSiP

- „Gramatyka i stylistyka” klasa 3, wyd., WSiP- Z. Czarniecka- Rodzik

2. Język angielski – „Interface 3” Patrik Howarth, Patricia Reilly+ zeszyt ćwiczeń- Olivia Johnson ,  wyd. Macmillan

3. Język niemiecki – „Graffiti 3  – A. Potapowicz,  wyd. WSiP

4. Geografia- „Puls Ziemi 3- podręcznik+ zeszyty ćwiczeń , kontynuacja 2 i 3  –R. Malarz- wyd. Nowa Era

5. Biologia - „Ciekawa Biologia” cz. 3- W. Kofta, - wyd. WSiP

6. Chemia - „Chemia Nowej Ery cz.3”- J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin- wyd. Nowa Era

7. Fizyka - „Świat fizyki cz.3”- B. Sagnowska- wyd. WSiP.

8. Religia- „Chodźmy razem”- Władysław Kubik- wyd. WAM

9. Zajęcia artystyczne- brak podręcznika

10. Matematyka-  Matematyka 3. Podręcznik- M. Dobrowolska- Wyd. GWO,

11. Historia-„Śladami przeszłości 3”- podręcznik + zeszyt ćwiczeń, S. Roszak- wyd. Nowa Era

12. Edukacja dla bezpieczeństwa- „Żyję i działam bezpiecznie” Podręcznik z ćwiczeniami dla kl. 1-3 gim. Nowa Era J. Słoma, G. Zając

13. Zajęcia techniczne- Bliżej techniki. O bezpieczeństwie w przestrzeni drogowej.- Bogumiła Bogacka- Osińska, Ewa Królicka, wyd. WSiP

14. Informatyka – kontynuacja z klasy IIZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 

2015/2016


GALERIA


ABSOLWENCI 2016 

- ZAKOŃCZENIE NAUKI W GIMNAZJUM PRZEZ KLASĘ III

GALERIA


BAL GIMNAZJALNY 2016

GALERIA

 


LIST PREZESA KRUS


WYCIECZKA NAD MORZE - zdjęcia

Dzień 1 i 2

Dzień 3 

Dzień 4

PREZENTACJA


Ogłoszenie

Zapraszamy na kolonie:

- termin 16-29 VIII 2016 r.
- miejsce: Biały Dunajec
- odpłatność: ok. 550 zł.
- uczniowie do 16 roku życia, których rodzice podlegają ubezpieczeniu KRUS
- cena zawiera: noclegi, całodzienne wyżywienie, wycieczki, bogaty program kulturalny
- dokumenty niezbędne: zaświadczenie KRUS o podleganiu składkom rodzica w KRUS (ew. zaświadczenie o pobieraniu renty KRUS)
- organizator: Stowarzyszenie Zespół Regionalny "Śwarni"
- termin zgłoszeń: 28 VI 2016
- zgłoszenia: dariusz.lukaszewski1@wp.pl (tel. 606788420)

UWAGA: Karta kwalifikacyjna uczestnika do odebrania w Urzędzie Gminy w sekretariacie!!!

UWAGA: miejsc 20


GINĄCE ZAWODY 2016


GALERIA


ŚWIĘTO RODZINY

„Rodzina, tu zaczyna się życie, a miłość nigdy nie kończy” pod takim hasłem  w piękny, słoneczny dzień, 2 czerwca 2016 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie miał miejsce Dzień Rodziny. Impreza w takiej formule po raz drugi jest organizowana przez szkołę przy współpracy Rodziców i sponsorów. Nad organizacją i przebiegiem imprezy czuwał samorząd szkolny pod okiem opiekunek (Pani Beaty Prusaczyk i Pani Małgorzaty Faderewskiej), uczniowie i uczennice z klasy I SP pod opieką p. Hanny Politowskiej oraz III Gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Kubeł i Teresy Marii Orzołek Kaczyńskiej. W uroczystość włączyły się także przedszkolaki wraz z wychowawczyniami p. Beatą Gwiazda i Iloną Gwiazda.  W tym roku konferansjerami byli uczniowie III klasy gimnazjum: Marcin i Sebastian zapowiadający kolejne punkty programu. Święto Rodziny rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Cekała, która serdecznie powitała Gości i zaprosiła na uroczystą akademię. Następnie wystąpili najmłodsi przedstawiciele naszej szkoły czyli przedszkolaki. Pod opieką nauczycielek dzieci przedstawiły swój słowno - muzyczny program, za co otrzymały gromkie brawa od publiczności, a następnie wręczyły swoim rodzicom wykonane przez siebie laurki, Występ muzyczno-literacki  dzieci z klasy I SP i młodzieży z klasy III gimnazjum umocnił zebranych w przekonaniu, że literatura nie musi być nudna. Ich autorskie  przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.  W pięknych solowych występach, w utworach między innymi Urszuli Sipińskiej, Violetty Willas czy Krzysztofa Krawczyka, wspaniale zaprezentowały się Paulina i Klaudia. W oczach niejednej mamy pojawiały się łezki wzruszenia. Akcentem wieńczącym całość spotkania było wspólne odśpiewanie przez dzieci Sto lat, które dedykowano rodzicom. Pani Dyrektor podziękowała gościom za przybycie, a uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii. Na zgromadzonych czekała nie tylko uczta duchowa. Wszyscy goście zostali zaproszeni na mały poczęstunek, a uczniowie mogli zjeść słodkości,  kiełbaskę na gorąco oraz ugasić pragnienie zimnymi napojami i lodami oferowanymi przez Radę Rodziców. Nowością w tym roku były konkursy przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego, plastyki, matematyki oraz panią bibliotekarkę.  Nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwała komisja, w skład której wchodzili uczniowie, nauczyciele i mamy z Rady Rodziców. Opiekunowie SKO w ramach Dnia Rodziny zorganizowali II Festiwal Przedsiębiorczości. Uczniowie mogli wykazać się inicjatywą ukierunkowaną na promocję oszczędzania. Odbyło się również II Święto Matematyki. Na najlepszych czekały nagrody. Impreza zakończyła się około godziny 15.00. Uroczystość pozostawiła po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale przede wszystkim przyczyniła się do cementowania więzów rodzinnych. Było wzruszająco, serdecznie i wesoło. Naprawdę miło!!!!! 

GALERIA


XIV rocznica nadania szkole imienia Papieża Jana Pawła II

    W życiu szkoły są dni, które głęboko zapadają w pamięć i w serce. Są dni niepowtarzalne, jedyne. 

Do takich właśnie należał 20 maja 2016r. – dzień, w którym obchodziliśmy 14 rocznicę nadania  naszej szkole imienia Papieża Jana Pawła II.

    O godz. 9.00 w Kościele NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie odbyła się uroczysta akademia. Społeczność szkolna i mieszkańcy z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego przez uczniów klasy I PG montażu słowno- muzycznego. Chór szkolny pod przewodnictwem pani Agnieszki Grzyb zapewnił oprawę muzyczną. Następnie uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej.

    Kolejne punkty programu uroczystości odbywały się już na placu przed budynkiem szkolnym.                 Ich organizatorem był Samorząd Uczniowski.

   O godz.10.00 wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn szkoły. Następnie dyrekcja szkoły, przedstawiciele rady rodziców i przedstawiciele poszczególnych klas zapalili znicze oraz złożyli kwiaty przed popiersiem Papieża i przed tablicą pamiątkową. Potem odbyło się wystąpienie Pani Dyrektor, a po nim podsumowanie Szkolnego Konkursu „ Z PATRONEM PRZEZ ŻYCIE”.

GALERIA


W  XIII edycji  Międzyszkolnego  Konkursu  Recytatorskiego  „Poezji  Karola Wojtyły – Jana  Pawła”   pod  hasłem  „Przekroczyć  próg  nadziei”  wzięło ogółem  25  uczniów  z  5  szkół  podstawowych  i  20  uczniów  z  5  gimnazjów  z  terenu  gminy  Kadzidło, tj. z  miejscowości  Chudek, Dylewo, Jazgarki, Kadzidła i Wacha. Łączna  liczba  recytatorów  - 45  uczniów.

Cele  konkursu:

- przybliżenie  sylwetkii nauki  Jana  Pawła  II;

- uwrażliwienie młodych  ludzi  na  piękno  wygłaszanego  słowa;

- promowanie  talentów  recytatorskich;

-  sprawienie, by choć  przez  chwilę  świat  wydawał  się  lepszy;

- kształtowanie  odpowiednich  postaw  społecznych.

Podczas  tegorocznej  edycji  zaszczycili  nas:

- wójt  gminy Kadzidło – Pan  Dariusz  Łukaszewski

- ks. proboszcz  parafii NMP Matki  Ostrobramskiej w  Dylewie -  Jacek  Majkowski

- dyrektor  Biblioteki  Publicznej  w  Kadzidle – Pani  Wiesława  Sobiech

- Dyrektor ZPO im. Papieża  Jana  Pawła  II  w  Dylewie –  Pani  Elżbieta  Cekała

- Wicedyrektor Hanna  Politowska.

     Komisja  konkursowa  w  składzie:

- Przewodnicząca -  Krystyna  Łaszczych

- członkowie: Izabela  Łada oraz Ks. Ryszard  Kłosiński

 przyznała  nagrody  dla  następujących  uczniów:

Nagrody  główne ze  szkół  podstawowych:

I miejsce  - Julia Dawid – SP Kadzidło

II  miejsce – Iga  Nalewajk –SP  Kadzidło

                     Aleksandra  Sobiech – SP  Kadzidło

III  miejsce  - Amelia  Lenda – SP  Chudek.

Wyróżnienia:

- Natalia  Niedźwiecka – SP  Kadzidło

- Katarzyna  Suchecka – SP  Kadzidło

- Alicja  Gut – SP  Dylewo.

Nagrody  główne  z  kategorii gimnazja:

I  miejsce – Jakub  Szymołon – PG  Chudek

II  miejsce – Julia  Puławska – PG  Kadzidło

III  miejsce – Natalia  Lenda – PG  Kadzidło

                      Klaudia  Trzcińska – PG  Dylewo.

Wyróżnienia:

- Emilia  Jasińska – PG  Dylewo

- Kacper  Ulewicz – PG Chudek

- Arkadiusz  Lemański – PG  Dylewo.

Nagroda  specjalna:

- Adam  Duszak – PG  Chudek

     Ww. nagrody  zostały zakupione  ze  środków  Gminy Kadzidło  oraz  tacy  ofiarowanej  przez  księdza  proboszcza  parafii  Dylewo. Rada  Rodziców  przeznaczyła  na  organizację  poczęstunku  kwotę   200 zł. Wędlinę  sponsorowała  firma  JBB  w  Łysych.

Tekst: 

Koordynator  konkursu Teresa  Ogniewska

GALERIA


„A to Polska właśnie …”

              17 maja uczniowie naszego Gimnazjum pod opieką p. Anny  Kubeł i ich rówieśnicy z Kadzidła wraz z p. Ewą Kłos dzięki życzliwości Pana Wójta Dariusza Łukaszewskiego uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Było to niebanalne przeżycie, ponieważ mogliśmy obejrzeć światową wystawę „Titanic the Exhibition” prezentującą jedną z największych istniejących na świecie kolekcji przedmiotów związanych ze słynnym parowcem. Odbyliśmy jedyną w swoim rodzaju podróż w przeszłość, obejrzeliśmy ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku oraz pozyskanych z innych źródeł a także wiele pełnowymiarowych rekonstrukcji wnętrz. Przez moment każdy nas poczuł się jakby naprawdę był na Titanicu. Ta najsłynniejsza na świecie wystawa zajmuje powierzchnię prawie 2000 m2 i przedstawia niewiarygodne historie ludzkiego bohaterstwa, poświęcenia, zmagania z tragedią, walki z żywiołem, niezwykłą wolę życia i determinację. Niestety, podczas zwiedzania nie mieliśmy możliwości fotografowania, a ponieważ zrobiła ona na nas ogromne wrażenie, polecamy  stronę poświęconą wystawie:  http://titanic.cojestgrane24.pl/dla-mediow.

O godzinie 12:00 uczestniczyliśmy w niecodziennym wydarzeniu, szczególnie wzruszającej uroczystości. W tym roku obchodziliśmy 33-cią rocznicę śmierci maturzysty, który zmarł po pobiciu przez funkcjonariuszy milicji w 1983 roku. Grzegorz Przemyk, bo o nim właśnie mowa, mieszkał ze swoją matką Barbarą Sadowską przy ulicy Zgody 13 w Warszawie.  Z inicjatywy mieszkańców bloku i Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum I,na budynku odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Grzegorza Przemyka, maturzysty i poety zakatowanego na śmierć. W ceremonii wzięli udział Zastępca Prezydent m.st. Warszawy,  przedstawiciele Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy , Zastępca Burmistrza, Radni Dzielnicy Śródmieście. Obecni byli także jego przyjaciele - Cezary Filozof i Igor Bieliński oraz Cezary Łazarewicz, autor wydanej w tym roku książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Zapaliliśmy znicz, który Pan Wójt oraz delegacja uczniów ustawili pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego maturzystę. Pełni zadumy nad przedwczesną i bezsensowną śmiercią młodego człowieka w milczeniu udaliśmy się na warszawską Wolę. Tam, korzystając z uprzejmości i ogromnej wiedzy naszego przewodnika, zwiedzaliśmy Cmentarz Żydowski, który jest największą nekrolopolią w  województwie mazowieckim, drugim co do wielkości w Polsce  i jednocześnie jednym z największych na świecie, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew), które należą do najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski. Teren cmentarza jest podzielony na kwatery: ortodoksyjną (kobiecą i męską), postępową, dziecięcą, porządkową, wojskową i gettową oraz specjalną do chowania świętych ksiąg. Spoczywa na nim wiele wybitnych i znanych osób pochodzenia żydowskiego. Nie sposób w ciągu niespełna dwóch godzin obejść powierzchnię 33,5 ha, dlatego odwiedziliśmy zaledwie kilkanaście grobów, między innymi:

- Ludwika Zamenhofa (twórca języka esperanto),

- Józef Goldszmit (adwokat i ojciec Janusza Korczaka)

- Adama Czerniaków (przedwojenny senator RP, przewodniczący Judenratu)

- Marka Edelmana (lekarz, działacz polityczny, jeden z przywódców powstania w getcie)

- Stefanii Wilczyńskiej (pedagog, współpracownica  Janusza Korczaka)

- Michała Klepfisza  (inżynier chemik, działacz Bundu, poległ w czasie powstania w getcie)

-  Wilhelma Landau ( bankier)

- Michała Landego (uczeń, uczestnik manifestacji patriotycznej 08.04. 1861)

Na cmentarzu znajduje się kilka pomników, upamiętniających głównie pomordowanych w czasie II wojny światowej. Szczególną uwagę zwróciliśmy na:

- Pomnik pamięci dzieci - ofiar Holokaustu – kształtem nawiązujący do wysokiego muru getta z drutem kolczastym. W jego dolnej części znajdują się gruzy getta, na których powierzchni wkomponowane są zdjęcia żydowskich dzieci, które zginęły w latach II wojny światowej. Pomnik ufundował Jacek Eisnera.

- Pomnik Janusza Korczaka – upamiętniający osobę lekarza i opiekuna dzieci  oraz wychowanków jego domu dziecka. Pomnik pełni rolę jego symbolicznego grobu.

Piękną kurpiowską wycinanką podziękowaliśmy za przekazanie nam maleńkiej cząstki historii żydów polskich.

Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi za tę wyjątkową „podróż w czasie”. 

GALERIA
PRZEDSTAWIENIE SÓWKA MĄDRA GŁÓWKA


GALERIA


PODZIĘKOWANIEAkademia z okazji 225 rocznicy 

uchwalenia Konstytucji 3 - go maja

GALERIA 


KONKURS EKOLOGICZNO-MATEMATYCZNY

23 kwietnia czworo uczniów z klasy VI wzięło udział w VIII edycji międzyszkolnego konkursu ekologiczno-matematycznego "Przyroda w matematyce" .Na szczególne uznanie zasługuje Aleksandra Szkopińska, która zajęła I miejsce w kategorii wiedzowej oraz I miejsce w kategorii plakat, gratulacje należą się także Wiktorowi Bielskiemu za zajęcie II miejsca.  Serdecznie gratulujemy uczestnikom oraz ich opiekunkom. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami sprawowały panie: Edyta Laskowska, Joanna Mrozek oraz Edyta Prusińska. 
22. o4. 2016 DZIEŃ ZIEMI


22 kwietna w ramach obchodów Dnia Ziemi,  połączyliśmy siły i pod opieką p. Teresy  Marii Orzołek-Kaczyńskiej – opiekunki SKO oraz p. Joanny Mrozek w ramach zajęć biologii i przyrody  włączyliśmy się w akcję sprzątania naszej planety. Jesteśmy przyjaciółmi przyrody  i czujemy się współodpowiedzialni za stan naszego środowiska w przyszłości. 

GALERIA


23. 04. 2016r. odbyła się XXII edycja Konkursu Recytatorskiego Twórczości Cypriana Kamila Norwida pt. „Norwid – przyjaciel Boga” zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Ostrołęce. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o życiu i twórczości C. K. Norwida, ukazanie wartości i ponadczasowych przesłań zawartych w jego utworach oraz rozwijanie umiejętności recytacji.  W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z terenu miasta i powiatu: Ostrołęka, Ostrów Maz., Wyszków, Przasnysz i Maków Maz. 

       Z naszej szkoły wzięły w nim udział trzy uczennice. Paulina Giers z klasy III zajęła II miejsce. Karolina Gut i Emilia Jasińska z klasy I zdobyły doświadczenie w umiejętności recytacji twórczości tak trudnego poety, jakim był C. K. Norwid. Wyżej wymienionym uczennicom życzymy samych sukcesów w podejmowaniu kolejnych wyzwań recytatorskich. 

Tekst: T M Orzołek-Kaczyńska


16.04.2016r. w Kadzidle odbył się I Gminny Konkurs Języka Angielskiego pod hasłem "Easy English" 

W konkursie wzięło udział czworo uczniów z naszej szkoły. Julia Pierzchała z klasy VI okazała się najlepsza i zajęła I miejsce. 


 WIELKANOC - ŚWIĘTO MOJEGO ZBAWIENIA.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II 

w Dylewie.


Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa - początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei ( 325 r.) w pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca, między 21 marca a 25 kwietnia. Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.
Obrzędy religijne i zwyczaje wielkanocne przybliżyli społeczności szkolnej w dniu 22.03.2026 r. członkowie Szkolnego Koła Caritas oraz uczestnicy zajęć dialektu kurpiowskiego z Zespołu Placówek Oświatowych im Papieża Jana Pawła II w Dylewie. Uczniowie mogli wspólnie przeżywać wydarzenia Wielkiego Tygodnia rozpoczynającego się Niedzielą Palmową . Następnie przeszli do obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Niedzieli. Ważną rolę podczas prezentacji stanowiła symboliczna dekoracja na każdy dzień Wielkiego Tygodnia. Na uwagę zasługuje fakt, że znaczna część uczniów prezentowała utwory w dialekcie kurpiowskim. Jednym z elementów z kurpiowskim akcentem było przedstawienie do tekstu Leszka Czyża "Źelganoc w kurpśoskej chaće". Na zakończenie wszyscy uczniowie mogli skosztować wielkanocnych potraw . Szczególnym powodzeniem cieszyły się podpłomyki . 
Opiekunowie : Hanna Bakuła, Edyta Prusińska i Agnieszka Traczewska serdecznie dziękują uczniom za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie szkolnej lekcji religii, tradycji i kultury.

GALERIA


17.03.2016 Przedszkole Samorządowe w Dylewie odwiedzili: Komisarz Kurpik – mł.asp. Tomasz Żerański oraz Funkcjonariusze  Posterunku Policji  w Kadzidle – mł.asp. Mariusz Święcki i sierż.szt. Krzysztof Kolator.

W trakcie spotkania odbyły się pogadanki dotyczyły szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu mogę powiedzieć jak się nazywam, a komu nie?…. Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z Policjantami. Pokazały również, że są odpowiedzialni i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu.
Panowie policjanci chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie     o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Następnie razem z Policjantami wszystkie grupy wyszły na plac szkolny i mogły z bliska obejrzeć samochód policyjny.

Postawa i kultura osobista Funkcjonariuszy oraz ich profesjonalne przygotowanie zasługuje na wyrazy naszego uznania. Serdecznie dziękujemy Panom Policjantom za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

Dziękujemy!!!

Przedszkolaki z wychowawczyniami

Tekst: B. Gwiazda

GALERIA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz Dnia Samorządności w naszej szkole odbył się pokaz karate. Zawodnicy Międzyszkolnego Klubu Karate Kyokushin z Ostrołęki (Iza Piskorek, Marcin Nalewajk oraz Rafał Łuba) pod czujnym okiem sempai Kingi Przybyłek zaprezentowali kichon, kata, kumite oraz walki reżyserowane. Uczniowie zobaczyli również cały rytuał towarzyszący walce sportowej oraz mieli możliwość pokazania własnych umiejętności, biorąc udział w konkursie sprawnościowym. W drugiej części uroczystości, po symbolicznym przekazaniu kluczy do szkoły przedstawicielom SU przez Panią dyrektor, przyszedł czas na liczne konkursy i zabawy z nagrodami. Na zakończenie pożegnaliśmy zimę tradycyjnym spaleniem Marzanny.

Tekst: M. Faderewska

GALERIA


2 lutego 2016r. w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie odbył się  Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Ekonomiczny pod hasłem: „Matematyka SKO-wiczom z głowy nie umyka”. Uczniowie klas 2 -6 sprawdzali swoje umiejętności i z zaangażowaniem przystąpili do rozwiązywania diagramów, krzyżówek i matematycznych labiryntów. Wysiłek SKO-wiczów został doceniony. Zwycięzcy otrzymali specjalne nagrody, a pozostali uczniowie nagrody pocieszenia.

GALERIA


                 

W piątek 19 lutego zakończyliśmy akcję zbiórki nakrętek, która zorganizował SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU. Zebrane nakrętki przekazaliśmy na pomoc 15-letniemu Adrianowi Chęcińskiemu, który  cierpi na porażenie czterokończynowe. 


W dniu 10.01.2016 r. odbył się 24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Motto tegorocznego Finału to: Mierzymy wysoko! Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej dla seniorów. Z  naszej Szkoły wzięły w nim udział 3 uczennice:Małgorzata Bielska, Wioletta Duszak i Kisiel Natalia. 

Dziękujemy dziewczętom za wrażliwość i zaangażowanie w pomoc potrzebującym. 


20 stycznia 2016r. chcąc dzielić się radością jaką niesie śpiew bożonarodzeniowych pieśni Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie po raz 9 zorganizował Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wyśpiewanie świątecznych utworów dało szczególną szansę zaprezentowania umiejętności wokalnych Paulinie Giers i Klaudii Trzcińskiej, gimnazjalistkom z naszej szkoły- Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie. W finałowych przesłuchaniach przewinęło się około 70 solistów i zespołów z powiatu ostrołęckiego i przasnyskiego.  Nasze dziewczęta znalazły się w trójce szczególnie wyróżnionych laureatów. Przegląd zakończył się wręczeniem nagród i koncertem finałowym 31 stycznia, gdzie jeszcze raz mogły wyśpiewać z radością kolędy "Mizerna cicha" i "Mary did you know".

Tekst:

Agnieszka Grzyb


XIII gminny konkurs pod hasłem

 "BAŚNIE TO NIE TYLKO RADOŚĆ CZYTANIA"

XIII edycja  Gminnego Konkursu dla klas 0 – IV pod hasłem „Baśnie to nie tylko radość czytania”, której organizatorem jest Zespół Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie, przeszła już do historii. Jak co roku konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach:

ETAP WIEDZOWY – DLA KLAS IV

ETAP PLASTYCZNY – DLA KLAS O – III

Etap wiedzowy przeprowadzony został 02.02.2016r., wzięło w nim udział 15 uczniów z 5 szkół Gminy Kadzidło tzn.: SP w Czarni, ZS w Chudku, ZPO w Kadzidle, ZPO w Dylewie, ZS w Wachu.

Komisja sprawdzająca prace uczniów w składzie: p. Joanna Szymczyk, p.Beata Dawid, p. Agnieszka Traczewska oraz p. Ilona Olszewska przyznała następujące miejsca:

I miejsce - Paweł Bziukiewicz z ZS w Wachu

II miejsce-  Roksana Domian z ZS w Wachu

III miejce-  Karol Cekała z ZPO w Kadzidle

Wyróżnienia:

Amelia Bogdańska z ZPO w Kadzidle

Julia Tomczak z ZPO w Dylewie

Wszyscy nienagrodzeni uczestnicy etapu wiedzowego otrzymali dyplomy i upominki za udział w konkursie.

W etapie plastycznym do organizatorów wpłynęło 148 prac indywidualnych z 8 szkół Gminy Kadzidło: SP w Jazgarce, SP w Czarni,  SP w Glebie, ZS w Chudku, ZS w Wachu, ZPO w Kadzidle, oraz ZPO w Dylewie. 30 prac nie podlegało ocenie ze względu na niezgodność z regulaminem (ilość prac dostarczonych przez klasę przekraczała liczbę określoną w regulaminie) Komisja powołana przez organizatorów w składzie:

P. Krystyna Łaszczych – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle – przewodnicząca

P. Urszula Łaszczych - pracownik Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle

P. Paweł Łaszczych – pracownik Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle

27.01.2016 roku oceniła parce plastyczne, przyznano  39  nagród, które w dniu podsumowania 02.02.2016r otrzymali:

I MIEJSCA :

Agata Prajs                     klasa 0,      SP Czarnia,         

Alicja Michalak     klasa I ,      ZPO Dylewo,       

Jakub Kozicki,      klasa II       SP Gleba,            

Julia Orzoł,           klasa  III a ZPO Kadzidło,        

II MIEJSCA:

Oskar Chrostek,    klasa O,     SP Jazgarka,

Michalina Jaworska, klasa Ie, ZPO Kadzidło,       

Gabriela Jaworska,  klasa Ie,  ZPO Kadzidło,       

Julia Pieńkowska – klasa 2c, ZPO Kadzidło,     

Anna Grec –          klasa III      ZS Chudek,         

III MIEJSCA:

Dominik Prusik, klasa 0,       SP Gleba,            

Alicja Tłomacka,   klasa Ic,      ZPO Kadzidło,     

Alicja Duszak ,     klasa II,       ZS Chudek          

Konrad Gąska,     klasa III,      ZPO Dylewo,       

WYRÓŻNIENIA:

Amelia Gut,          klasa 0,       ZS w Chudku       

Olek Tłomacki,     klasa 0 II,    ZPO Kadzidło        

Kamila Szkodzińska,  klasa 0I, ZPO Kadzidło      

Aleksandra Lenda, klasa I,      ZS w Chudku     

Patrycja Bacławska, klasa I,   SP Czarnia            

Kacper Madrak,   klasa I,        ZPO Dylewo        

Natalia Pokora,    klasa I,        SP Jazgarka        

Maciej Myszkowski, klasa I,    ZS Wach             

Nikodem Malon,   klasa I,        SP Siarcza Łąka   

Bożomańska Julia, klasa I b, ZPO Kadzidło        

Amelia Tomczak, klasa I d,     ZPO Kadzidło        

Ksawery Pabich, klasa I e,      ZPO Kadzidło        

Sandra Bielska, klasa I f,        ZPO Kadzidło        

Michał Bacławski, klasa II,     SP Czarnia          

Alicja Ostrowska, klasa II,       ZPO Dylewo        

Zuzanna Koziatek, klasa II,     ZPO Dylewo        

Patrycja Myszkowska, klasa II ZS Wach             

Dominika Trzcińska, klasa II a, ZPO Kadzidło   

Filip Orzechowski, klasa II e, ZPO Kadzidło      

Taida Trzcińska, klasa II d,     ZPO Kadzidło        

Julia Lenda,         klasa III,      ZS w Chudku     

Emilia Kacprzak, klasa III,      SP Jazgarka        

Julia Sęk,            klasa III,      ZS Wach             

Jakub Głowacki, klasa III,      SP Siarcza Łąka 

Paulina Zalewska, klasa IIIb, ZPO Kadzidło     

Maria Gawrych,   klasa III c,   ZPO Kadzidło        

Wszyscy nie nagrodzeni uczniowie otrzymali upominki za udział w konkursie.

Nagrody sponsorowali  Wójt Gminy Kadzidło Pan Dariusz Łukaszewski i Rada Rodziców ZPO w Dylewie, za co składamy serdeczne podziękowanie.

Organizatorzy.

GALERIA 


CHOINKA 2016

Ferie zimowe rozpoczęliśmy zabawą choinkową, która jest w naszej szkole tradycją. Prócz świetnej muzyki, wizyty Mikołaja oraz poczęstunków przygotowanych przez rodziców niewątpliwą atrakcją były konkursy przygotowane przez SKO, nad przebiegiem których czuwała opiekunka koła pani Teresa Maria Orzołek - Kaczyńska oraz pani Agnieszka Traczewska.  Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy,  co na pewno widać na zdjęciach do obejrzenia których, serdecznie zapraszamy. 

   GALERIA


GRUPY REALIZUJĄCE PROJEKT GIMNAZJALNY 

klasa II PG rok szkolny 2015/2016   

termin: II semestr 

PRZEDMIOT/ OPIEKUN

TEMAT PROJEKTU

Uczestnicy

BIOLOGIA

JOANNA MROZEK

1.  BMI wskaźnik masy ciała.

Kisiel Natalia

Kaczyńska  Izabela

Duszak Wioletta

Wyrębek Patrycja

Bielska Małgorzata

JĘZYK ANGIELSKI MAŁGORZATA FADEREWSKA

Taniec Ponad Tęczą — historia tańca irlandzkiego

Sadłowski Sebastian

Lemański Arkadiusz

Podzielny Jakub

Marcin Bakuła

HISTORIA/WOS

DOROTA PRUSACZYK

Jestem konsumentem.

Parszczyńska Aleksandra

Magdalena Dawid

Butler Cezary

Patryk Domurad

WYCH. FIZYCZNE

WALDEMAR GWIAZDA

Dzień sportu szkolnego.

Duszak Norbert

Patryk Wyrębek

Szymczyk Michał


WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE


Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów klasy IV. Nie inaczej było w tym roku: 22 grudnia o godzinie 12.30 na sali gimnastycznej zebrali się: Pani Dyrektor Elżbieta Cekała, Pani Wicedyrektor Hanna Politowska, nauczyciele, pracownicy obsługi , uczniowie oddziału przedszkolnego, II i III etapu edukacji i przedstawiciele rodziców. Scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. 

O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy klasy IV , chór,  wokalistki  oraz instrumentalistka  pod baczną opieką wychowawcy P. Agnieszki Grzyb, katechetki P. Hanny Bakuła oraz P. Bogumiły Michalak. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezusa przybyli tak honorowi goście jak Trzej Mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci, aniołów i rozkosznych diabełków przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, rodziców, którzy zadbali o wygląd swoich pociech opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę  Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela. Puentą biblijnej historii stały się życzenia i przełamanie się opłatkiem z P. Dyrektor i w świątecznych nastrojach społeczność szkolna  rozeszła się do sal.

                                                                         Tekst:  Agnieszka Grzyb

GALERIA


04.12.2015r. odbyło się humorystyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy trzeciej gimnazjum pod dowództwem pani Teresy Marii Orzołek Kaczyńskiej. Miało ono na celu przybliżyć najmłodszym koleżankom i kolegom magię świąt Bożego Narodzenia, uświadomić, że każdy na swój sposób przygotowuje się do tego niezwykłego wydarzenia.

   Było to wystąpienie tak powalające, że niektórzy, np. bałwan, naprawdę zaliczyli bliskie spotkanie z ziemią. Spokojnie, obyło się bez ofiar śmiertelnych. Można było także podziwiać Mikołajową, Mikołaja, renifera na emeryturze i Śnieżynki produkujące śnieg. Wystarczyło skopiować ich technikę i już zawsze w święta byłoby biało!

   Skoro mowa o staruszku w czerwonym kubraczku, to prezentował się doskonale i przez cały czas zajadał ciasteczkami, których pozostałości można było znaleźć w jego jakże długiej brodzie. Myślicie, że skąd Mikołaj ma ten okrąglutki brzuch, którym się tak szczyci?

   Podsumowując, maluchy były zadowolone, a na Sali panowała miła atmosfera. Wyobraźnia ludzka nie zna granic, a na bajeczki nie jest się nigdy za starym.


WARSZTATY W PRZEDSZKOLU


Przedszkolaki z grupy A i B, pod czujnym okiem twórczyni Pani Czesławy Kaczyńskiej oraz opiekunek pani Beaty Gwiazdy i pani Anny Kubeł uczyły się wykonywania tradycyjnych kurpiowskich ozdób choinkowych. 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją. 

GALERIA


MIKOŁAJKI

6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj :-) 

Zapraszamy do fotorelacji z tego szczególnego wydarzenia.

GALERIA


Kurpie Zielone w Literaturze

 24 listopada 2015r. odbyło się w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle  podsumowanie Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Kurpie Zielone  w Literaturze”. Julia Pierzchała         z klasy 6 zajęła I miejsce wśród laureatów szkół podstawowych. Karol Samsel, w przedmowie do tomiku wierszy nagrodzonych i wyróżnionych, tak napisał o utworze Julii: „Rówieśniczce Bartka z dylewskiego Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II, Julii Pierzchale, chciałbym podziękować za piękną kurpiowską opowieść pisaną wierszem „Szła Kasieńka przez las sosnowy”, coś dziwnego, szczególnego i pięknego zarazem, na pograniczu kurpiowskiej gadki i starego podania- bajania o malutkiej sierocie powierzającej swoje troski Najświętszej Panience”. Opiekunem Julii była p. Teresa Maria Orzołek – Kaczyńska. 

    Julii  gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów w corocznych zmaganiach o laur Kurpi Zielonych i w innych konkursach poetyckich.


LEKCJA HISTORII

 

„Jeśli Ci powiem – zapomnisz,

jeśli pokażę – zapamiętasz,

jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”

            Uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum uczestniczyli w „Żywej lekcji historii”, która była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem, doskonałą okazją do ukazania wydarzeń historycznych w sposób zupełnie inny niż na lekcji w klasie. Różnica ta polegała na tym,  że  braliśmy   w niej czynny udział, staliśmy się uczestnikami przedstawianych wydarzeń,  mogliśmy spotkać „prawdziwych” wojowników, dotknąć ich broni, a nawet ubrać się w elementy zbroi, które wcale nie należały do najlżejszych. Ta wyjątkowa lekcja  na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich biorących w niej udział.  

GALERIA WARZYWA I OWOCE

Nie ważne ile mamy lat- zawsze powinniśmy dbać, o to, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin. Warzywa, owoce i soki działają ochronnie na organizm, pozwalają utrzymać go w dobrej kondycji, wzmacniają odporność, zawierają witaminy, minerały, błonnik pokarmowy – wszystko to ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Wychowawczynie klas II-III starają się przekazać tę wiedzę swoim podopiecznym. Aby kształtować w nich prawidłowe nawyki żywieniowe 30 października zorganizowały warsztaty kulinarne. Dzieci pod opieką pań: Grażyny Gąski, Jolanty Małkowskiej i Beaty Prusaczyk przygotowały pyszne sałatki ze świeżych produktów. Satysfakcja uczniów z wykonanej pracy była tym większa, że wszystkie czynności wykonały samodzielnie. Była to wspaniała okazja do poznania nowych smaków, zapachów i przepisów.

Tekst: G. Gąska

GALERIA


POLSKA NIEPODLEGŁA

 10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania pieśni „Rota”. Następnie uczniowie klasy 5 pod kierunkiem wychowawczyni, Małgorzaty Faderewskiej, zaprezentowali montaż słowno -muzyczny, który przybliżył zgromadzonym  czasy niewoli i ważne wydarzenia historyczne tamtych czasów, od pierwszego rozbioru Polski poprzez powstanie listopadowe aż do pierwszej wojny światowej i historycznej daty 11 listopada 1918 roku. Chór szkolny pod przewodnictwem pani Agnieszki Grzyb zapewnił oprawę muzyczną. Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii oraz okazją do wysłuchania znanych i bliskich każdemu Polakowi pieśni patriotycznych.

       11 listopada w kościele parafialnym pod wezwaniem  NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia odbyła się uroczysta akademia środowiskowa. Mieszkańcy z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego przez uczniów montażu słowno- muzycznego

TEKST: M. FADERWSKA 

Na zakończenie wtorkowej akademii opiekunka SKO pani Teresa Maria Orzołek - Kaczyńska poprosiła panią dyrektor o rozdanie nagród dla mistrzów oszczędności - za sumienne zbieranie pieniędzy. 

GALERIA ANDRZEJKI 2015

ZAPRASZAMY DO GALERIIŚNIADANIE DAJE MOC


6 listopada 2015r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie odbyła się akcja „Śniadanie daje moc”, w której wzięły udział dzieci z klasy 1, 2a, 2b i 3. Wcześniej na zajęciach zgłębili 12 następujących zasad zdrowego odżywiania:
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
 4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
 5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
 6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
 7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
 8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.
 9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
 10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
 11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
 12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem. 
 Wyposażeni w wiedzę teoretyczną, mieli okazję zastosować ją w praktyce. W miniony piątek przynieśli zdrowe produkty np. owoce, warzywa, ciemny chleb, nabiał itd., z których zrobili różne przysmaki. Klasa 3 pod nadzorem wychowawczyni Grażyny Gąski przygotowała kanapki w kształcie buziek kotka, choinek, domków, gwiazdek i serc, pomidory z mozzarellą i bazylią oraz owocowe jeżyki. Klasa 1 we współpracy i pod czujną opieką pań Hanny Politowskiej i Anny Kubeł serwowała samodzielnie wykonane kanapki, płatki owsiane z jogurtem naturalnym oraz świeże warzywa i owoce. Klasy 2a i 2b przygotowały pastę z jajek, kanapki z twarożkiem i warzywami, naleśniki z ciemnej mąki oraz pyszne musli. Wiedzą i doświadczeniem służyły im wychowawczynie pani Jolanta Małkowska i pani Beata Prusaczyk. Wszystkie przygotowane dania  wyglądały apetycznie i było bardzo smaczne.
 Zgodnie z hasłem, którego autorami są uczniowie klasy 3, „Śniadanie codzienne jest dla nas bezcenne”, dzieci nauczyły się, że warto spożywać zdrowe i wartościowe posiłki, a w szczególności śniadanie.

 Tekst: G. Gąska

GALERIA


         5 listopada 2015r. uczniowie klasy 3, w myśl słów znanej piosenki: „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki...”uczyli się, jak w atrakcyjny i ciekawy sposób, przygotować zdrowy deser z owoców, które stanowią ważne źródło cennych minerałów. Samodzielnie zrobili jeżyki z gruszek, winogron, rodzynek i orzechów.

Tekst:  G Gąska.

 GALERIA

Pasowanie na przedszkolaka

29 października w Przedszkolu Samorządowym w Dylewie odbyło się pasowanie na przedszkolaka-starszaka. To szczególnie ważne wydarzenie dla nowoprzyjętych dzieci. Jest to również moment, w którym maluchy stają się pełnoprawnymi przedszkolakami.

Uroczystość rozpoczęła się od programu artystycznego. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu. Śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze i  zmagały się z zadaniami, które przygotowały dla nich pani wychowawczyni Beata Gwiazda. Nie jednemu z rodziców łezka zakręciła się w oku. Po skończonych konkurencjach, które  dzieci wykonały bezbłędnie, zaproszono panią dyrektor Elżbietę Cekała , aby zaczarowała wszystkich w prawdziwych przedszkolaków. Dzieci złożyły Uroczyste Ślubowanie, a ogromnym ołówkiem dokonał się akt pasowania przez p. dyrektor. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom, prezenty i słodycze. Okazało się, że nie tylko dzieci składały uroczyste obietnice, ale również i rodzice składali uroczyste ślubowanie wobec swoich dzieci. Rodzice również wystąpili  i dla swoich pociech zaśpiewali piosenkę za co dzieci nagrodziły ich brawami, uściskami i wesołymi znaczkami. Na zakończenie  wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

GALERIAPasowanie na gimnazjalistów

30 października 2015 roku w obecności Wójta Gminy Kadzidło, dyrekcji szkoły, rodziców oraz wychowawców klas odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania gimnazjalistów.

    Najpierw „pierwszaki” złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Ślubowali czcić Patrona  - Papieża Jana Pawła II i być wiernym jego naukom, dbać o dobre imię szkoły, rzetelnie wywiązywać się z obowiązków ucznia, okazywać szacunek rodzicom, nauczycielom i kolegom, dbać o piękno mowy ojczystej. Następnie zostali pasowani na gimnazjalistów przez panią dyrektor Elżbietę Cekała. Na dowód tego otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk wójta – Pana Dariusza Łukaszewskiego. Później były przemówienia.

    Po części oficjalnej uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny, a następnie oddali głos koleżankom i kolegom z klasy drugiej . Pasowani uczniowie musieli wykazać się wiadomościami, zdolnościami i umiejętnościami, które każdy pełnoprawny uczeń gimnazjum powinien posiadać. Po zaliczeniu wszystkich zadań uczniowie zostali  przyjęci w poczet uczniów Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie.

    Na zakończenie wychowawczyni  klasy pierwszej  zaprosiła wszystkich obecnych na pyszny słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.            

                Uroczystość dostarczyła uczniom, ich rodzicom i zaproszonym gościom wielu miłych przeżyć i wzruszeń.

GALERIA PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I SP

Uczniowie rozpoczynający naukę w szkole z niecierpliwością czekają każdego dnia na kolejne spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, koleżankami i kolegami.  Szczególnie ważnym momentem w życiu dziecka jest także dzień, w którym staje się prawdziwym uczniem, dlatego też uroczystość pasowania na uczniów klasy I zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie.  

W bieżącym roku szkolnym 30 października 2015r pierwszoklasiści poprzez pasowanie zostali włączeni do społeczności szkolnej i tym samym zostali pełnoprawnymi uczniami. Wśród zgromadzonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców, znaleźli się najważniejsi w tym dniu, czyli uczniowie klasy I. To do nich pani dyrektor skierowała gorące słowa powitania. Życzyła wszystkim sukcesów na ścieżce edukacyjnej, a także, aby z godnością nosili miano uczniów Szkoły Podstawowej w Dylewie, a w swoim postepowaniu kierowali się zasadami, jakie promował nasz patron Papież Jan Paweł II. Następnie pierwszoklasiści w towarzystwie starszych koleżanek, zaprezentowali to, co już potrafią, czyli swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po wspaniale przygotowanej części artystycznej uczniowie złożyli przysięgę na sztandar szkoły, obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrymi Polakami.  Po czym w obecności zaproszonych rodziców, pani dyrektor Elżbieta Cekała symbolicznie pasowała dzieci na uczniów. Po uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Po czym wychowawczyni klasy pierwszej pani Hanna Politowska, zaprosiła wszystkich obecnych na pyszny słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

GALERIAA TO POLSKA WŁAŚNIE ... 

 

29 października dziesięciosobowa grupa uczniów klasy III gimnazjum pod opieką p Anny Kubeł uczestniczyła w edukacyjnej wycieczce do Warszawy, która odbyła się w ramach gminnego przedsięwzięcia "A to Polska właśnie...". Szczegółowa relacja z wycieczki znajduje się na stronie Gminy Kadzidło pod linkiem www.kadzidlo.pl . 

GALERIA


SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI „TYGODNIA DOBREGO CHLEBA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA” – VII edycja ogólnopolskiej kampanii, autorstwa Fundacji Dobre Życie w ZPO im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie w roku szkolnym 2015/2016


Cele: – Zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania oraz promocja prawidłowego żywienia.

Realizacja tego zadania odbyła się w dniach 16-23 października 2015r. w ramach  VII edycja ogólnopolskiej kampanii, autorstwa Fundacji Dobre Życie.
Przeprowadzono zajęcia praktyczne obrazujące zasady zdrowego odżywiania, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się jak poszczególne składniki znajdujące się w pokarmach wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Dnia 21.10.2015r.uczniowie  uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią dietetyk, która zaprezentowała piramidę zdrowia i zdrowy talerz.
Klasy I – III SP oraz kl. IV SP przygotowały zdrowe kanapki i surówki, tak ważne dla młodych, rozwijających się organizmów.
Następnym działaniem było spotkanie  z panią Krystyną Łaszczych, która opowiedziała uczniom o historii chleba, jego wypieku w dawnych czasach i obecnie. Całe zajęcia były prowadzone w dialekcie kurpiowskim. Na zakończenie zajęć dzięki uprzejmości Piekarni Państwa Białobrzeskich uczniowi mieli możliwość degustacji różnych rodzajów chleba, ciasteczek z otrębów owsianych i smakołyki bezglutenowe.
Klasy I- III SP wzięły udział w wycieczce do pobliskiej piekarni w Kadzidle, gdzie zapoznano ich z produkcją chleba na zakwasie pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”.
W ramach realizacji programów:
- Bezpieczna i przyjazna szkoła
-Trzymaj Formę
Zorganizowano spotkanie z przedstawicielami policji na temat używek, w tym dopalaczy oraz odpowiedzialności karnej.
Na zakończenie akcji uczniowie mogli sprawdzić swoje BMI oraz zmierzyć ciśnienie.
Przez wszystkie dni  na przerwach był  prowadzony aerobik przy muzyce oraz był dostępny kiermasz owoców i świeżych soków.
 
Odpowiedzialni: Joanna Mrozek, Edyta Prusińska, Edyta Laskowska, Ewa Kuligowska
GALERIA

AKADEMIA  Z OKAZJI XV DNIA PAPIESKIEGO ORAZ DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Akademia z okazji Dnia Nauczyciela w ZPO w Dylewie odbyła się 13.10.2015 razem z uroczystością poświęconą Patronowi szkoły o 11.35 na hali trwała około czterdziestu minut. 

W pierwszej części brało udział zarówno gimnazjum jak i podstawówka. Wystąpienie uczniów i poszczególne jego etapy były przeplatane z piosenkami, które śpiewał chór. Następnie część artystyczną wzięły w swoje malutkie ręce dzieci z młodszych klas (1-3 podstawówki). Po wierszykach i piosenkach w ich wykonaniu, samorząd uczniowski, a także osoby biorące udział w pierwszej części akademii, rozdały nauczycielom drobne upominki z okazji ich dnia (zawieszki do kluczy, osobiście myślałam, że to klucze i śmiałam się, że nauczyciele dostali po aucie). Na końcu pani dyrektor podziękowała za piękne wystąpienie, włożoną w nią pracę i wszyscy rozeszli się do klas.

Jako wytrwały dziennikarz (którym nie jestem, ale mogę zostać) postanowiłam zapytać kilka osób co myślą o akademii. Niestety moją ofiarą padły tylko dwie osoby, ponieważ potem zaczęła się lekcja i o tym zapomniałam...

Opinia pierwszej osoby: "Było super."

Opinia drugiej osoby: "Było okej, chociaż trochę tak..." Tu podsunęłam jej słowo "nijak" i mi przytaknęła.

Osobiście uważam, że pierwsza część była ciekawa i mimo iż mam kilka zastrzeżeń (nie ma rzeczy idealnych) to spodobała mi się. Nawet mi się nie nudziło! Co jest niezwykła rzeczą, zwłaszcza, że oglądałam ją dwa razy (w szkole i kościele). Jeśli chodzi o chór to jestem neutralnego zdania, mogło być lepiej, ale mogło być też gorzej (i zapewne sporą niespodzianką dla słuchających był pseudo rap - "pseudo", bo sama nie wiem jak to nazwać). Nie zwróciłam na wykonanie jakiejś szczególnej uwagi, więc nie będę się bawić w krytyka muzycznego (zwłaszcza, że wszyscy wiedzą, kto napisał ten artykuł...). A poza tym to ich pierwszy występ w tym roku, więc trzeba im dać czas, żeby się rozgrzali, prawda? 

Jeśli chodzi o drugą część występu to według mnie była przewidywalna, aż do bólu. Wierszyki, pioseneczki, pełnia dziecięcego uroku, powszechne "aww" i "aż się ciepło w sercu robi". Chyba mam serce z kamienia skoro na mnie nie zrobiło to większej różnicy... Oczywiście uważam, że nie było źle i nie mam zamiaru mówić, że sama zrobiłabym to lepiej (znając życie zawaliłabym na całej linii). Przecież najważniejsze, żeby nauczycielom się podobało, bo to w końcu dla nich ta część, a tacy uczniowie jak ja mogą tylko ponarzekać. Co innego przy dniu dziecka, wtedy będę mogła marudzić pełną parą! 

Tekst: W.G.

GALERIA OGNISKO UCZNIÓW KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

 GALERIAAKCJA BĄDŹ WIDOCZNY, BĄDŹ BEZPIECZNY

  GALERIA


TEMATY PROJEKTÓW GIMNAZJALNYCH

Każdy z uczniów klasy II GIMNAZJUM dokonuje wyboru tematu projektu, wypełnia deklarację pobraną ze strony szkoły i składa ją u koordynatora - p. Anny Kubeł  najpóźniej do dnia 20.10.2015r. 

Projekty realizowane będą w grupach 4-6 osób.

DEKLARACJA


QPISZEWIADA

W ramach VI Festiwalu Literackiego na Kurpiach organizowanego  przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrołęce w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Teresą Radziewicz - pochodzącą z Podlasia poetką. absolwentką Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku.  nauczycielką, instruktorką teatralną, doktorantką Instytutu Badań Literackich PAN. Pani Teresa z całą pewnością należy do grona najlepszych polskich poetek, jest autorką czterech książek poetyckich,  laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku za rok 2009. Na swoim kocie ma trzykrotną nominację do nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina oraz nagrodę Publiczności. Publikowała między innymi w Studium, Tyglu Kultury, Arteriach, Migotaniach, przejaśnieniach, Pro Arte, Notatniku Satyrycznym, Frazie i Toposie.

 
Postać poetki przybliżyła nam Pani Krystyna Łaszczych, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej filia w Dylewie, słowami:  „Jej wiersze pełne są zapachów - marynaty, zapamiętanych z dzieciństwa słodyczy, pór dnia i pór życia. Wyłuskuje je z pamięci i w wierszach w pamięci zatrzymuje. "Sprawy normalne, małe codzienności" wylicza w tytułowych "Rzeczach pospolitych". Zostawia czytelników w poczuciu wewnętrznego spokoju. Podczas, gdy "świat nie może dojść sam ze sobą do ładu" proponuje kawę, spacer i odrobinę życzliwości. Z wierszami Teresy Radziewicz życie może być zwyczajnie lepsze, nawet jeśli codzienność wydaje się być dojmująco banalna i bolesna. W "rzeczach pospolitych" nabiera blasku i znaczenia. Znakomita, uniwersalna poezja”. Podczas spotkania mogliśmy bliżej poznać twórczość naszego gościa, wysłuchaliśmy kilku wierszy, a także sami podjęliśmy próby tworzenia poezji, niektórym z nas zdaniem pani Teresy wyszło to całkiem dobrze. Dziękujemy organizatorom z możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu, 

GALERIA„Spełnij marzenia, otwórz konto w SKO” 

Pod takim hasłem odbyło się 18.09.2015r. pierwsze spotkanie SKO- wiczów w naszej szkole. Zaprosiliśmy na nie również Dyrektora Oddziału 1 PKO w Kadzidle – Panią Alinę Sadłowską, która wyjaśniła uczniom, dlaczego warto otworzyć konto w SKO i oszczędzać. Następnie odpowiadała na pytania zgromadzonych. Argumenty Pani Dyrektor były bardzo przekonywujące. Nasze SKO powiększyło się już o 3 nowych członków. Serdecznie dziękujemy Pani Alince za owocną współpracę.

GALERIA


  PODZIĘKOWANIE 

W piękny czerwcowy dzień dwoje młodych ludzi, Anna i Grzegorz Dziczek (absolwent naszej szkoły) stanęło na ślubnym kobiercu. Rozumiejąc potrzeby „najmłodszych” poprosili swoich gości, by zamiast kwiatów obdarowali ich przyborami szkolnymi. Pozyskane w ten sposób artykuły młoda para przekazała na rzecz naszej szkoły i Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Pani Grażyna Gąska wraz z opiekunkami Szkolnego Koła Wolontariatu „Promyk z serca” Panią Edytą Laskowską i Panią Edytą Prusińską przekazały otrzymane upominki najbardziej potrzebującym uczniom naszej placówki.

Ani i Grzegorzowi składamy gorące podziękowania i najserdeczniejsze życzenia na tak pięknie rozpoczętej nowej drodze życia. Zachęcamy inne młode pary, by wzięły przykład z naszych darczyńców.


ROK SZKOLNY 2015/2016 rozpoczęliśmy 

1 września o  godz 9:00  

mszą świętą,

po której dalsze uroczystości odbyły się na hali sportowej.